„A tehetségek egymásra találnak”

„A tehetségek egymásra találnak” címet viselte Görögkatolikus Egyetemi és Főiskolai Kollégium Cigány Szakkollégium egy éven át tartó szakmai programja.

szakkoli logo

Beszámoló az NTP-SZKOLL-B-M-16-0002 azonosítószámú projektről:

„A tehetségek egymásra találnak” elnevezésű NTP-SZKOLL-B-M-16-0002 azonosítószámú projekt 2016.07.01. és 2017.06.30. között valósult meg, a megítélt támogatási összeg 4.000.000 Ft volt.

A programokon mindösszesen 27 szakkollégista vett részt, akik közül 9 diák hátrányos helyzetű. A projekt szakmai és pénzügyi megvalósításában a kedvezményezett Görögkatolikus Egyetemi és Főiskolai Kollégium Cigány Szakkollégium részéről egy szakmai vezető, egy programszervező koordinátor és egy pénzügyi ügyintéző vett részt. A projektben kötelezően megvalósítandó elemként vállalt informatikai kurzust egy külsős cég megbízott szakembere tartotta meg, hallgatóink IKT képességeit fejlesztette, az adott területen jelentkező hátrányaikat kompenzálta. A második 15 órás, gazdaságinformatikai kurzust egy közgazdász doktori végzettséggel rendelkező szakember tartotta meg, önkéntesként. A kurzus során az informatika területén kiemelkedő, a vállalkozásvezetés, a vállalkozások gazdasági ügyeinek intézése kapcsán érdeklődést mutató szakkollégistákat oktatta, képezte. A szakkollégiumi honlap fejlesztését, frissítését, aktualizálását Lakatos Richárd egyéni vállalkozó végezte. A modernizálásnak köszönhetően a szakkollégium által megvalósított programokról tágabb képet kaphatnak a honlapra látogatók, leegyszerűsödött a szakkollégiumi jelentkezés beadásának folyamata és az egyes programok disszeminációja is a célcsoport irányába.

A kötelező programelemek között megvalósításra került kettő Tehetség tanít Tehetségest kortárs mentor – mentorált találkozó, amelyek lehetőséget adtak hallgatóinknak identitástudatuk, társadalmi felelősségvállalásuk megerősítésére, miközben olyan középiskolás diákoknak mutatták be a szakkollégiumi programot, akik a jövőben maguk is intézményünk tagjaivá válhatnak. Az idei éven ismét megrendezésre került a már hagyománnyá vált IV. Lakatos Menyhért Szavalóverseny. A megmérettetés teret adott a versenyzők számára tehetségük kibontakoztatására és bemutatására, valamint szakkollégistáinknak arra, hogy egy közösségként, ők maguk segédkezzenek a program megszervezésében és lebonyolításában, ezzel is erősítve összetartozásukat és szervezőkészségüket.

A megítélt támogatási összeg felhasználásával szintén sor került az intézmény időszakos kiadványának összeállítására és nyomtatására, amely Lehetőség II. címmel jelent meg. Továbbá megvalósult szakkönyvtárunk bővítése is, 28 darab, főként nyelvi, informatikai, jogi, művészeti, zenei és műszaki könyv beszerzésével.

A szakkollégium és a jelen program disszeminációját, a nyilvánosság biztosítását toborzási alkalmaink tették lehetővé, amelyek során mintegy 211 fiatalt sikerült elérnünk a régió középiskolái és a Miskolci Egyetem körében. A látogatások során az intézmény és a programelemek megismertetését segítette a Lehetőség II. kiadvány és a megvásárolt reprezentációs ajándéktárgyak is.

A pályázat segítségével a szakkollégium eszköztára is bővült, beszerzésre került egy televízió, egy rádiósmagnó, egy GPS, egy laptoptáska, egy flipchart tábla és egy fényképezőgép, valamint a gazdaságinformatikai kurzus során oktatásra kerülő ARMADA Vállalatirányítási Szoftver is.

A projekt időtartama alatt kiemelt együttműködő partnereink voltak a Miskolci Egyetem és Miskolci Egyetemi Lelkészség, ahonnan egy-egy fő képviseltette magát a Lakatos Menyhért Szavalóverseny zsűrijében, illetve a Miskolci Egyesített Szociális és Gyermekjóléti Intézmény, amely sikeresen bevonta és készítette fel a környék tehetséges fiataljait a megmérettetésre.

A projektben vállalt célok az alábbiak voltak:

  • az egyéni tehetségterületek fejlesztése,
  • a tehetségek felkeresése és azonosítása,
  • a szakkollégiumi hallgatók társadalmi és közéleti szerepvállalásának megerősítése,
  • a szakkollégisták szakmai tudásával kapcsolatos ismereteinek bővítése az intézményen belül,
  • a program disszeminációja, ill. hozzáférhetővé tétele további tehetséges, hátrányos helyzetű fiatalok számára

voltak. A vállalt és meg is valósított programelemeknek valamint a beszerzéseknek köszönhetően a célok mind megvalósultak. A pályázat elért eredményei közé sorolható a szakkollégisták IKT kompetenciájának, szervezőkészségének, önállóságának, interperszonális kompetenciáinak fejlődése, társadalmi és közéleti aktivitásuk növekedése, mindamellett, hogy egyetemi tanulmányaikat még gördülékenyebben tudták teljesíteni. A szakkollégium egészén belül bővültek a tehetségazonosítással, -segítéssel, -fejlesztéssel kapcsolatos ismeretek is. Mindezek együttes, hosszú tá hatásaként értelmezhető, hogy a szakkollégisták a szakmai kiválóságot a társadalmi felelősségvállalással ötvöző értelmiségivé válnak, valamint hogy a tehetségsegítés területe tovább erősödik a szakkollégiumban.

Köszönjük a támogatást!

FÉNYKÉPALBUM

A program az NTP-SZKOLL-B-M-16-0002 azonosítószámú projekt keretében valósult meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával.

logók