Homrogdi kutatótáborban a szakkollégisták

Én szeretem Istent, ő szeret engem, ilyen egyszerű az élet receptje...

kutató tábor

Szajkó Cintia

Homrogdi kutatótáborban a szakkollégisták

Én szeretem Istent, ő szeret engem, ilyen egyszerű az élet receptje...

Ez a nagymértékű hit jellemzi Homrogd lakosságát. Isten mellettük van, segíti őket, tehát nem lehet baj.

A világ nagy és összetett, egy élet kevés lenne a megismeréséhez. Azonban mi a Miskolci Görögkatolikus Cigàny Szakkollégium hallgatói a munkatársakkal együtt magunkhoz vettük a "túrafelszerelésünket" és elindultunk felfedezni azt. Első állomásként a Miskolctól kb. 25km-re, Szikszó vonzáskörzetében található kis települést, Homrogdot választottuk úti célunkként. 2016. június 29 és július 3. között Kérdőívek és interjúk segítségével próbáltuk jobban megismerni a települést, a helyi embereket és szokásokat. Kollégistáink jövendőbeli szakmájukhoz kötődően vizsgálták Homrogdot. Volt, aki a roma nők munkaerő piaci helyzetére volt kíváncsi, vizsgálták a mobilitást, a helyi emberek egészségi állapotát, a sikeres roma fiatalok motivációs tényezőit, illetve a helyi zenei élet megismerésére is nagy hangsúlyt fektettek. Ez utóbbiban nagy segítségükre voltak a helyi kórusok, illetve a Dorco Band együttes is, nekik köszönjük a sok segítséget.

Ez alatt a pár nap alatt rengeteg élménnyel és tudással gazdagodtunk. Megismertük a homrogdi embereket, betekintést nyertünk otthonaikba, életükbe, sőt, belső érzelmi világukat sem féltek előttünk felfedni. Nagyon hasznos pár nap van mögöttünk, rengeteg olyan történetet hallottunk az interjúk során, amik példaértékűek, és elgondolkodtatók. Az emberek kedvesek, és közvetlenek voltak. Ez nem csak a homrogdiakra igaz, hiszen a szállásunk egy közeli településen, Tomoron volt, ahol szintén élvezhettük az emberek vendégszeretetét, illetve a helyi Romama Cigàny Lakásétterem által készített finomságokat. Az esti közös beszélgetések, a nap értékelése, vagy a közös bográcsozás mindenképpen pozitív hatással voltak a csapat összetartó erejére.

Külön szeretném megköszönni Nagy Károly Zsoltnak, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársának a rengeteg segítséget, aki szakértelmével végig segítette munkánkat. Hálásan köszönjük a kollégium munkatársainak, vezetőségének és a táborban részt vevő kollégistáknak a kitartó és precíz munkát. Őszintén bízom benne, hogy ez az első állomása volt a kalandunknak a világ felfedezését tekintve.

 

Horváth Klaudia

Tanulás, fejlődés és kapcsolatépítés – a homrogdi kutatótábor

 

A miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégium kutatótábort szervezett Homrogdra június 29-től, amelyen a kollégium tagjai és munkatársai vettek részt. Az ötnapos táborban lehetőség nyílt Homrogd község mélyebb megismerésére. A szakkollégisták munkáját Nagy Károly Zsolt, az MTA Néprajztudományi Intézet tudományos munkatársa segítette, aki már több éves terepmunka-tapasztalattal rendelkezik Homrogdról.

A tábor célja volt egyrészt, hogy a nyári szünet kezdete előtt még utoljára együtt legyen a „csapat”, másrészt, hogy a hallgatók gyakorlatot szerezhessenek kutatásmódszertanból és a kutatás eredményeivel hozzájáruljanak tanulmányaikhoz.

Elsőként a görögkatolikus Barátság-házba látogattak el a kollégisták, ahol beletekinthettek a gyerekek nappali foglalkozásaiba. A gyerekeket felügyelő pedagógus elmondta, hogy a Barátság-ház kialakításában, szépítésében és berendezésében a gyerekek is részt vettek.

A résztvevők a Homrogdi Görögkatolikus Általános Iskolát Csépányné Szabolcsik Erika igazgatónő körbevezetésével látogatták meg. A kollégisták a délután folyamán már belevetették magukat a kutatásba. A hallgatók elsőként a Görögkatolikus  Általános Iskolában oktató pedagógusokkal készítettek egy érdekes fókuszcsoportos interjút.

Készült egy fókuszcsoportos interjú olyan roma nőkkel is, akik közösen megalakítottak a Bíbor Szív egyházkórust. Érdekes volt hallgatni, hogy ők miként vélekednek ugyanazokról a kérdésekről, mint a pedagógusok.

A tábor többi napjain mindenki lelkesen kérdőívezett és egyénileg szervezett interjúk is készültek.

Esténként a tomori Romana lakásétteremben vacsoráztak a kollégisták, ahol igazi cigány ételeket ehettek, próbálhattak ki. Az étterem tulajdonosa, Siroki László az úgynevezett Dorcoband zenekar vezetője is. A zenekar az utolsó este a kollégisták tomori szálláshelyére látogatott, akik egy nagyon jó együtt zenéléssel koronázták meg a tábor hangulatát.

Az utolsó napon a tábor résztvevői együtt imádkoztak a helyi lakosokkal a görögkatolikus misén.

Összességében elmondható, hogy a homrogdi lakosok nagyon pozitívan fogadtak minket és nagyon segítőkészeknek bizonyultak.

Úgy vélem, hogy a tábor alatt egy nagyon jó közösség jött össze, amit igazol a céltudatos, lelkes munkamorál, az összetartó csapat, ugyanakkor az igazi közös szórakozás is. Nemcsak szakmailag, de emberileg is sokat tapasztalhattak a résztvevők.

A kollégium munkatársai gondosan figyeltek a kutatás módszertanának megfelelőségére, az eredmények megfelelő hasznosíthatóságára, így egy jó minőségű kutatási eredmény született, amit a Miskolci Egyetem hallgatói felhasználnak szakdolgozat, szakmai cikk, és egyéb tudományos dolgozat megírására.

A program az EFOP-3.4.1-15-2015-00010 azonosítószámú projekt keretében valósult meg.

 

logo                         krszh

Címkék