Konferencia-felhívás

A hajdúdorogi nagygyűlés 150. évfordulóján a "Görögkatolikus Örökség" Kutatócsoport tudományos konferenciát rendez Nyíregyházán 2018-ban.

Szent Miklós pecsét

1868 áprilisában első alkalommal gyűltek össze Hajdúdorogon a magyar nyelvű görögkatolikus egyházközségek képviselői. A kiegyezés utáni megváltozott politikai légkörben a magyar görögkatolikusok elérkezettnek látták az időt arra, hogy igényeikkel az ország nyilvánossága elé lépjenek. Törekvéseik középpontjában kezdetben a magyar nyelv liturgikus használatának engedélyeztetése állt, ami viszont hamar kiegészült egy önálló magyar görögkatolikus egyházmegye létrehozásának igényével. Míg a magyar nyelv liturgikus használatának törvényesítése majdnem száz évet késett, s csak a II. Vatikáni Zsinat általános liturgikus rendelkezéseivel oldódott meg, az önálló magyar jellegű egyházmegyére “csak” 44 évet kellett várni.

A szervezett formában 1868-ban útnak indult magyar görögkatolikus mozgalom története - sok-sok kudarca és kevés sikere - számos tanulsággal szolgál az utódok számára, ugyanakkor izgalmas kutatási terület a 19-20. századi magyar történelem kutatói számára.

A hajdúdorogi nagygyűlés 150. évfordulóján a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán működő “Görögkatolikus Örökség” Kutatócsoport tudományos konferenciát rendez. A konferencia célja elsősorban a nagygyűlés bemutatása, de szeretnénk teret adni olyan kutatóknak is, akik a magyar görögkatolikusok 1989-ig terjedő történetével kapcsolatos kutatásaik eredményeit kívánják megosztani az érdeklődőkkel.

A konferencia időpontja: 2018. április 13.

Jelentkezni max. 2000 leütés terjedelmű absztrakttal a rektor@atanaz.hu email-címen lehet.

Címkék